Share on Facebook שלח לחבר הדפס בית העלמין

 
בית העלמין סגולה יושב על גבול שכונת "אם המושבות החדשה" ומה החברה קדישא עושה כשהמקום המוקצה לה על פי תוכנית בניין עיר נגמר? על פ תצלומי אויר, החברה קדישא פלשה בשנת 1999 לשטח לא לה, המוגדר כחקלאי,  יצרה מקומות קבורה "יש מאין" וקברה בו את המתים. אם המקום לא היה מיועד לצרכים אחרים, ניחא, אך המקום מיועד לסלילת כביש (המשך חיה פיינשטיין) שיחבר את מרכז העיר, עם השכונה וימשיך עד אזור התעשייה, סגולה. יתירה מזו, המקום לא הספיק והחברה קדישא המשיכה לפלוש גם למיקום המיועד לפסי הרכבת. כשגיליתי את הנושא, פניתי בדחיפות למינהל ההנדסה בעירייה שהיה המום מהנתונים שהוצגו לפניו. כמובן שהנתונים התבררו כנכונים ונשאלת השאלה, מה עושים כעת? פניתי לראש אגף תכנון עיר שהודיעני כי אין מה לעשות וינסו לתכנן מעקף, על מנת לאפשר את הכביש. למותר הוא לציון כי כביש מעוקל מהווה סכנה בטיחותית וכי קירוב הנתיב אל בתי השכונה יהווה מפגע אקוסטי ובטיחותי משל עצמו.


בכך לא תמו מעללי החברה קדישא. במהלך התחקיר נברתי בתכניות בניין עיר ישנות וגיליתי כי על פי תב"ע: פ"ת 803/א/1, החברה קדישא הייתה מחויבת לנטוע שורות של עצים לא נשירים כדוגמת ברושים או אקליפטוס למטרת יצירת חיץ בין בית הקברות לשכונה. בפועל, העצים לא ניטעו והשכונה פונה אל בית הקברות ואין פוצה פה. נהפוך הוא, כשפנו התושבים בבקשה לנטוע עצים, הועלו תירוצים שונים, במטרה לבטל את "הגזרה". בפנייתי לעירייה, הכחישו את קיום הסעיף ורק לאחר שראו את התכנית כתובה, החלו לבדוק מה קרה, מי ישלם על העצים ואם בכלל נותר מקום לנטוע את העצים. בשלב זה, טרם קיבלנו תשובות ברורות לנושא.


ולסיום, הדובדבן: כפי שכתבתי בתחילת התחקיר, אזל המקום לקבורה בבית העלמין סגולה אבל מה קורה כשבאות החברות הסלולאריות ומציעות ממון רב לבניית תחנת ממסר ואנטנה אימתנית בינות לקברים? כמובן שנמצא מקום ובצמידות לבתי התושבים ולגן ילדים מיועד לשנת הלימודים הקרובה, (בערך כשמונים מטרים מקצה המגרש). בבדיקתי, עלו הממצאים הבאים:

1. על פניו נראה שמדובר בעסקה עם ספק חוקי בין חברת קדישא, לבין חברות הסלולר. הוחכר לחברה קדישא שטח אדמה בתוך בית העלמין למשך 15 שנה כאשר קרקע זו נמסרה לחברת קדישא ממינהל מקרקעי ישראל לצרכי קבורה בלבד ולא לצרכי מסחר.
2. האנטנה יושבת על קרקע שלכאורה, חל עליה איסור שימוש מסחרי ע"פ תקנון תב"ע של הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה..
3. לחברה קדישא פטור מארנונה לקברים אבל לא מארנונה לשטח מסחרי. (ע"פ אגף ההכנסות בעירייה).
4. השכרת קרקעות באופן מסחרי, מנוגדת לרוח תקנות הקבורה אותן תיקן שר הדתות.


פניות התושבים עד כה, להסטת האנטנה לאחור, נפלו על אוזניים ערלות. בפגישתי עם ראש העיר, מר יצחק אוחיון, הבטיח ראש העיר, להירתם למאמץ להסיט את האנטנה לאחור. אני ממשיך במעקב צמוד ובפניות, על מנת לנסות ולתקן את הנזק שנגרם לשכונה ומכך לתושבים. עדכונים צפויים בהמשך.

כתב: ערן בודנקין
01.01.2012 
מיקום הקברים תחת הכביש ובקירבה לגני הילדים:

עריכת תצלום: ערן בודנקין על מפה שיצר יאיר עופר.

מרחקים וזויות לאנטנה:
עריכת תצלום: יאיר עופר.
 

קישורים:

האנטנה והאיצטדיון מלאבס 28.10.11
תקנון תכנית התבע המדבר על שתילת העצים
.
שרטוט התב"ע
כתבה בנושא העצים.
   
לשליחת תגובות    


ya